Znaleziony temat: za co nauczyciel nie może stawiać ocen

Za co nauczyciel nie może stawiać ocen?

Oceny są nieodłącznym elementem systemu edukacji. To one pozwalają na określenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów oraz studentów. Jednakże, nauczyciel nie może stawiać ocen za wszystko. Istnieją pewne sytuacje, w których oceny nie powinny być wystawiane. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

1. Zachowanie ucznia

Oceny powinny być wystawiane za wiedzę i umiejętności, a nie za zachowanie. Nauczyciel nie może zatem obniżać oceny ucznia za jego nieodpowiednie zachowanie w klasie. W takiej sytuacji należy skorzystać z innych narzędzi, takich jak np. uwagi w dzienniku lekcyjnym, rozmowy z rodzicami czy dyrektorem szkoły.

2. Brak obecności

Nauczyciel nie może stawiać ocen za nieobecność ucznia na lekcji. Oczywiście, nieobecność może wpłynąć na poziom wiedzy ucznia, ale to nie jest powód do obniżenia oceny. W takiej sytuacji należy skorzystać z innych narzędzi, takich jak np. zadania domowe czy prace klasowe.

3. Praca domowa

Nauczyciel nie może stawiać ocen za pracę domową. Praca domowa ma na celu utrwalenie wiedzy i umiejętności, a nie ocenianie. Oczywiście, nauczyciel może sprawdzić pracę domową i udzielić uwag, ale nie powinien na jej podstawie stawiać ocen.

4. Indywidualne podejście

Nauczyciel nie może stawiać ocen na podstawie swojego indywidualnego podejścia do ucznia. Ocenianie powinno być oparte na obiektywnych kryteriach i standardach, a nie na subiektywnych odczuciach nauczyciela.

Podsumowanie

Oceny są ważnym elementem systemu edukacji, ale nie powinny być wystawiane za wszystko. Nauczyciel nie może stawiać ocen za zachowanie ucznia, nieobecność, pracę domową czy na podstawie swojego indywidualnego podejścia. Ocenianie powinno być oparte na obiektywnych kryteriach i standardach, a nie na subiektywnych odczuciach nauczyciela.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: za co nauczyciel nie może stawiać ocen

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Szkoła Podstawowa Nr 1 – Oferta Edukacyjna

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Bydgoszczy oferuje swoim uczniom szeroki zakres edukacji. Przygotowujemy uczniów do życia w społeczeństwie, w którym nauka jest najważniejsza. Nasza oferta

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.