Jak zwiększyć motywację dziecka do nauki przedmiotów, których nie lubi? Sprawdźmy!

Jak zwiększyć motywację dziecka do nauki przedmiotów, których nie lubi? Sprawdźmy!

Uczenie się przedmiotów szkolnych nie każdemu przychodzi z łatwością. Z kolei przymuszanie dziecka do nauki, może wpłynąć negatywnie na relację z rodzicem. Jak więc sprawić, aby nauka nielubianych przedmiotów przychodziła dziecku z większą łatwością? A gdyby tak zapomnieć o nudnych, tradycyjnych metodach nauczania i zacząć przekazywać wiedzę w przyswajalny angażujący sposób? Dziś opowiemy o nauce przedmiotów szkolnych w grze komputerowej – zapraszamy do lektury!

Nuda – największy demotywator ucznia

Dlaczego dzieci nie lubią uczyć się niektórych przedmiotów? Bo nie leżą one w zakresie ich zainteresowań! Niestety, zdaje się, że publiczny system nauczania w ogóle nie bierze tego pod uwagę – dlatego lekcje wielu przedmiotów od lat wyglądają podobnie i tak jak niegdyś nudzili się na nich rodzice, tak teraz nudzą się na nich ich potomkowie. Nie chcemy rozwodzić się w tym miejscu nad tym, czy większe trudności dydaktyczne uczniom sprawia polski, matematyka czy angielski. Dla dzieci wiedza szkolna z każdego przedmiotu zawsze powinna być wykładana w maksymalnie możliwie przystępny i interesujący sposób! Zastanówmy się więc, co najbardziej porywa uwagę dziecka – z pewnością jedno z miejsc w czołówce zajmą gry komputerowe.

Nauka przedmiotów szkolnych w grze komputerowej

Energia i zaangażowanie, z jakim dziecko gra w gry komputerowe, mogą być ukierunkowane nie tylko na zabawę, lecz również na naukę – pod warunkiem że takie możliwości stwarza środowisko gry. I dlatego właśnie celem Minecraft Education Edition jest nauka poprzez zabawę. Warto podkreślić, że polska Kopalnia Nauki i Wiedzy jest jedną z pierwszych certyfikowanych placówek edukacyjnych korzystających z tej gry jako pomocy dydaktycznej – w jaki konkretnie sposób? W świecie tej wyjątkowej gry dzieci mogą utrwalać szkolny materiał w minecraftowej klasie – gra Minecraft w największym uproszczeniu polega na budowaniu świata z wydobywanych bloków. W edukacyjnej wersji gry bloki te mogą mieć określone wartości liczbowe czy też odpowiadają za konkretne słowa, końcówki czy znaki. Nauka na tej platformie polega więc na kreowaniu otoczenia na podstawie rozwiązywania zadań – z jakich przedmiotów?

Kup teraz ceny moda

 

Jakich przedmiotów nauczymy się w Minecrafcie?

Możliwości w tym zakresie są nieograniczone – może być to zarówno jeden z języków obcych, jak i kodowanie czy matematyka. Gdynia – wspomniana placówka mieści się w centrum tego pięknego miasta. To miejsce dosłownie przesiąknięte klimatem Minecrafta i pozytywną energią. Zajęcia prowadzone są tu przez nauczycieli cechujących się nieszablonowym podejściem do kwestii nauczania. Dzieci w trakcie zajęć mogą liczyć na ich stałe wsparcie, a także mają dostęp do pomocy dydaktycznych w postaci podręczników i nowoczesnego sprzętu komputerowego. Za dobre wyniki otrzymują naklejki. Z kolei za komplet zebranych naklejek otrzymują zestaw klocków LEGO Minecraft, co jest oczywiście dodatkową motywacją.

Zadbaj o motywację dziecka do nauki

Nie ukrywajmy – w klasach szkoły publicznej często niestety kolokwialnie to ujmując „wieje nudą”. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że dzieci niechętnie wracają do tych nudnych zajęć w domu, pomimo konieczności utrwalenia materiału na kartkówkę czy sprawdzian. Zadbajmy więc o to, aby dać im możliwość utrwalania i zdobywania wiedzy w ciekawy dla nich sposób. Posłużyliśmy się przykładem gry Minecraft, ponieważ jest ona uwielbiana przez miliony dzieci na całym świecie, istnieje jednak wiele innych możliwości, aby zainteresować dziecko nauką. Warto więc odkrywać niestandardowe metody nauczania i czerpać z nich garściami. Niech dla dziecka nauka będzie przygodą, a nie nudnym obowiązkiem do spełnienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Szkoła Podstawowa Nr 1 – Oferta Edukacyjna

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Bydgoszczy oferuje swoim uczniom szeroki zakres edukacji. Przygotowujemy uczniów do życia w społeczeństwie, w którym nauka jest najważniejsza. Nasza oferta

Jak wygląda Alfabet Polski?

Alfabet Polski to podstawowa część języka polskiego, która składa się z 32 liter. Jest to alfabet fonetyczny, co oznacza, że każda litera ma swoje własne

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.